MENU
640px-Płachta_Zygalskiego_-_decrypting_Enigma

Kod enigmy został złamany na Ursynowie

żuraw

Central Park Ursynów jest wyjątkowy również nocą

lustra.900.729.s

6 października 2014 Comments (0) Views: 3650 Galeria zdjęć, Lifestyle, Zobacz mieszkania

10 praktycznych porad, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń mieszkania

Zobaczcie, co należy zrobić, by wasze mieszkania stały się bardziej funkcjonalne i optycznie większe.

Młodzi nabywcy swoich pierwszych czterech kątów zazwyczaj decydują się na lokale o mniejszych metrażach: kawalerki bądź mieszkania dwupokojowe. Takich propozycji jest na rynku najwięcej – np. warszawski Central Park Ursynów oferuje szereg smart mieszkań dla singli (35m2) oraz młodych rodzin (45m2). Pomysłów na funkcjonalne urządzenie takich przestrzeni jest mnóstwo, często jednak ich nowi właściciele stają przed poważnymi dylematami – co zrobić z rzeczami, które trudno zmieścić w kawalerce lub dwóch pokojach? Przecież nie sposób wyrzucić kartonu pełnego ukochanych książek i pamiątek z dzieciństwa…

I nie trzeba tego robić! Przygotowaliśmy 10 porad, dzięki którym nie tylko łatwo dostosujecie swoje małe mieszkania do waszych potrzeb, ale i sprawicie, że zaczną się wydawać o wiele przestronniejsze niż dotychczas.

1. Zamiast ścian – ścianki działowe

scianka

Są lżejsze i atrakcyjniejsze niż ‚klasyczne’ ściany, dzięki czemu z dwóch pokojów możecie stworzyć jeden, za to o wiele przestronniejszy. A jeśli jesteście właścicielami kawalerki i chcecie wyodrębnić w niej kąt dla siebie – nic prostszego!

2. Zadbajcie o aranżację świetlną

aranz

Optymalnie rozmieszczone punktowe reflektorki zapewnią jasność o każdej porze dnia (i każdej pogodzie), zaś rozświetlony sufit wydaje się dzięki nim dużo wyższy. Podczas zakupu oświetlenia weźcie pod uwagę także niewielkie lampy podłogowe oraz świetnie prezentujące się na każdej przestrzeni taśmy LED.

3. Jeśli okna, to tylko z przezroczystymi firankami

zaslony

Albo zasłonami czy roletami – grunt, by były przezroczyste i przepuszczające światło do mieszkania. A może warto rozejrzeć się za efektownymi żaluzjami?

4. Lustra, dużo luster

lustra

Jeśli umieścicie je w odpowiednich miejscach, lustra będą mogły nawet dwukrotnie powiększyć optycznie dane pomieszczenie. Można zastosować je także w przesuwnych drzwiach szaf pokojowych.

5. Jeden duży mebel zamiast wielu małych

szafa

I od razu uwaga – duży, ale nie masywny. Najlepiej zdecydować się na wysoki, sięgający sufitu półotwarty komplet, w którym zmieszczą się wszystkie… a jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość waszych rzeczy. Małe szafki, półeczki, komódki tylko zagracą wasze mieszkanie.

6. Schowki to podstawa!

schowki

To właśnie tam schowacie wszystkie rzeczy, z którymi czujecie się związani, ale nie są na tyle reprezentatywne, by eksponować je na widoku. Starajcie się kreatywnie zagospodarować każdy centymetr waszego mieszkania!

7. I wszystko jest jasne

biel

Co najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach? Oczywiście biel i pastele. Jeśli lubicie pstrokate kolory – zarezerwujcie je na dodatki (np. wielobarwne poduszki). Ale ściany pomalujcie na jasno.

8. Pasy robią różnicę

pasy

To tak, jak przy ubraniach: pionowe wydłużają, poziome poszerzają. Nie bójcie się zastosować pasów także w waszych mieszkaniach. Sprawdzają się świetnie na pojedynczej ścianie (niech kontrastuje z drugą, jednobarwną), osłonach garderoby czy pościeli.

9. Zainwestujcie w listwy przypodłogowe

listwy

Ale koniecznie takie w kolorze ściany! To może drobiazg, ale sprawiający, że – przynajmniej w niewielkim stopniu – pomieszczenie sprawia wrażenie większego. A na małych metrażach to właśnie drobiazgi są najważniejsze.

10. Po dziesiąte – dbaj o porządek!

minimal

Artystyczny nieład może pasować do wielkich mieszkań, ale na małej przestrzeni sprawi, że – dosłownie – nie będziecie mieli się gdzie ruszyć. Zatem zamiast dziesiątek bibelotów i obrazków postawcie na minimalowy wystrój wnętrz, a wasze cztery kąty będą i praktycznie urządzone i modne.