MENU
500e59627542e0385f2957bb503bbd47

Fotel Tulip – wyraz sprzeciwu wobec niechlujstwa

Starck_01

Recykling będzie niepotrzebny

Starck_04

13 czerwca 2016 Comments (0) Views: 711 Ikony designu

Artysta, który nienawidził nauczycieli

Jako młody chłopak marzył o dręczeniu pedagogów. Nie lubił szkoły, był jednak utalentowany w myśleniu projektowym. Od młodych lat wszystkie swoje pomysły starannie rysował i opisywał. Dziś ma 67 lat i pozostaje wciąż aktywnym twórcą.

Od klubu nocnego do Pałacu Elizejskiego

Philippe Starck to zadziwiający, wszechstronny i bardzo ekscentryczny projektant. Już jako dziewiętnastolatek założył własną firmę, a rok później podjął pracę jako dyrektor artystyczny w Pierre Cardin. Odczuwał silną potrzebę zmian. Przez rok mieszkał w USA. Po powrocie do rodzimego Paryża zajął się projektowaniem klubu nocnego. Zajęcie to pomogło mu w zdobyciu kolejnych zleceń na wnętrza kawiarniane, hotelowe czy sklepowe. Od prezydenta Francji François Mitterranda otrzymał zlecenie zaprojektowania mebli do Pałacu Elizejskiego.

Co łączy jacht Steve’a Jobsa, szczoteczkę do zębów i przyciski do WC?

Dziś można odnaleźć wiele budynków autorstwa Starcka. Twórca może poszczycić się projektami Hotelu Delano w Miami, Le Baron Vert w Osace czy też Nani Nani w Tokio. Designer nie ogranicza się jednak jedynie do realizacji wnętrzarskich. Tworzy również przedmioty codziennego użytku. Jego spektrum możliwości jest niemal nieograniczone. Ma na swoim koncie zarówno projekty wyciskarki do owoców, przycisków do WC, szczoteczki do zębów, jachtu dla Steve’a Jobsa, jak i butelki wody mineralnej.

Wypchane zwierzęta i seks zabawki

Geniusze, a takim niewątpliwie można nazwać Philippe’a, nierzadko zaskakują tym, w jakim otoczeniu się obracają. Jego mieszkanie zostało udekorowane w dość nietypowy sposób. Każde pomieszczenie przyozdobione jest trofeami myśliwskimi. Wypchane zwierzęta, maski, poroża to tylko jeden z punktów na liście, który mógłby zadziwić potencjalnego gościa. Wnętrze nasycone jest elementami z pogranicza kiczu i ciekawostki projektowej. Można tam znaleźć między innymi szczotkę do ubrań w kształcie krzyża, zabawkę erotyczną z prawdziwego złota czy też sztuczne oczy.

Fantazjował o torturowaniu

Jednak sam zainteresowany zupełnie nie uważa się za geniusza. Komentuje, że może się poszczycić jedynie intelektem. Przyznaje, iż nie lubił nigdy szkoły. Jego pierwsze koncepcje dotyczyły ponoć maszyn do torturowania nauczycieli. Opracowywał je w formie szczegółowych, przemyślanych rysunków. Starck nie lubi też, kiedy określa się go mianem architekta lub projektanta. Proponuje za to „twórcę koncepcji” lub „autystę”. To drugie określenie wymyśliła jego córka – prawdopodobnie w wyniku wpadki fonetycznej. Jemu zaś epitet przypadł do gustu, nie czuje się bowiem artystą, lecz świadomym swoich niedoskonałości człowiekiem.

Choć Philippe ma już za sobą sześćdziesiąte urodziny, nie zamierza zaprzestać swojej pracy. Potrafi opracowywać jednocześnie aż dwieście projektów. Wciąż nie brakuje mu pomysłów ani zapału.

Źródło zdjęć: Pinterest

Starck_04

Starck_05

Starck_06