MENU
9

Powrót Edisona

2

Jeans wychodzi z szafy

1

13 maja 2016 Comments (0) Views: 827 Aranżacje

Czuły punkt – światło

Klimatyczny dom, to nie tylko dobrze dobrane kolory ścian, przytulne meble czy ładnie skomponowane dodatki. Wisienką na torcie w mieszkaniu jest oświetlenie. To dzięki niemu możemy podkreślić i wyeksponować to, co chcemy, aby było widoczne lub wręcz przeciwnie – pozostawić w cieniu.

Oświetlenie punktowe od pewnego czasu jest hitem pośród wybieranego rodzaju oświetlenia do domu. Dzięki różnorodnym formom i kształtom daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Począwszy od doświetlenia danego przedmiotu, poprzez podkreślenie i oddzielenie stref w mieszkaniu, aż do stworzenia efektownych iluminacji świetlnych, przykuwających wzrok domowników i gości. Ponadto oświetlenie punktowe może już całkowicie zastąpić oświetlenie centralne i wiele osób, w szczególności właścicieli nowoczesnych mieszkań, z tego korzysta. Z drugiej strony światło punktowe może być jedynie dopełnieniem standardowych lamp wiszących na suficie, co sprawia wrażenie dobrze zaplanowanej zharmonizowanej przestrzeni.

Oświetlenie ledowe stało się popularne nie tylko za sprawą swojego wyglądu i wielu możliwości. Jest to rozwiązanie proekologiczne oraz energooszczędne. Dlatego też oprócz walorów estetycznych wiele osób decyduje się na taki rodzaj światła ze względu na oszczędności energii elektrycznej używając go jako jedynego źródła oświetlenia lokalu mieszkalnego.

Najczęściej wybieraną formą oświetlenia ledowego są taśmy ledowe. Wykorzystywane m.in. w kuchni (w przestrzeni między meblami) lub w łazienkach (pod kaflami w kabinie prysznicowej czy podświetlając lustro) tworzą dodatkowe dekoracyjne źródło światła. Pasują do nowoczesnych mieszkań o prostych formach, nawiązując do nieco futurystycznego klimatu. Do podświetlenia konkretnego przedmiotu, np. obrazu, rzeźby lub lustra w mieszkaniach nieco bardziej eklektycznych lub orientalnych można wykorzystać spoty LED, które rzucają stożkowe światło na eksponowaną rzecz. Żarówki punktowe i reflektorki, wyjęte rodem z fabryki, tworzą niesamowity industrialny klimat m.in. w mieszkaniach zachowujących loftowy charakter.

Mając do wyboru całą gamę świetlnych rozwiązań, z pewnością każdy może sięgnąć po ten nowoczesny i oszczędny sposób na manewrowanie światłem we własnym domu.

Źródło zdjęć: Pinterest

1

2

3