MENU

Philippe Starck

garderoba_02

Oddzielna garderoba – kto może sobie na nią pozwolić?

drewniana-podloga-w-lazience,main

5 października 2016 Comments (1) Views: 1325 Uncategorized

Czy drewniana podłoga nadaje się do łazienki?

Łazienki to pomieszczenia, do których częściowo przenosimy swoją strefę relaksu. To tu nierzadko spędzamy długie godziny na wyciszających kąpielach, odprężamy się po pracy i urządzamy domowe SPA. Zależy nam zatem, aby wnętrze wyglądało estetycznie i idealnie trafiało w nasze gusta.

Coraz częściej przełamywany jest mit, jakoby drewno nie było najlepszym surowcem do aranżacji łazienek. Co niektórzy wciąż uważają, że zmienne temperatury i wysoka wilgotność to czynniki, które sprawiają, że zastosowanie tego materiału nie jest dobrym pomysłem,. przekonanie to powoli zaczyna być nieaktualne.

W nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach drewno coraz częściej pojawia się także w łazienkach. To opcja, która sprawdzi się w przypadku eleganckich, gustownie urządzonych apartamentów, łazienek zaprojektowanych w klasycznym stylu. Ciepłe barwy drewna współgrają z białą armaturą w łazience. Dodatkowo, materiał ten utrzymuje temperaturę znacznie lepiej, niż kafelki, a pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Przystępując do wyboru drewna, należy skupić się na tych gatunkach, które są twarde i mają niski współczynnik skurczu. Wartość ta przekłada się na dużą odporność w przypadku kontaktu z wilgocią. Najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, takie jak tek, iroko, merbau i doussie. Zawierają one najwięcej olejków i żywic, co sprawia, że są odporne na wilgoć, zmiany temperatury i grzyby. Jeśli chcemy postawić na rodzime gatunki, wybierać możemy pomiędzy jesionem, modrzewiem, jaworem, wiązem i dębem. Równie dobrą opcją będzie zdecydowanie się na termodrewno, które dzięki poddaniu go obróbce termicznej, jest odporne na grzyby i pleśń. Opcją, która może być traktowana jako pewien kompromis, będą kafelki imitujące drewnianą podłogę.

Istotne będzie również zabezpieczenie posadzki przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Dobrze będzie zdecydować się na olejowanie. Produkt ten, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy powłoki, lecz wnika w strukturę drewna, a dodatkowo może nadać podłodze ciekawy odcień. Nie można jednak zapomnieć, że do każdego gatunku deski dedykowane są odpowiednie preparaty, co zabezpieczy przed uzyskaniem niechcianego efektu.

Drewno będzie dobrze wyglądało w połączeniu z zielonymi akcentami. W tej roli sprawdzi się np. bonsai, sitowie, sansewieria czy też zamiokulkas. Ważne, aby dostosować gatunek do warunków panujących w naszej łazience. To rozwiązanie, które umożliwi stworzenie nowoczesnej, pełnej ciepła stylizacji.

Źródło zdjęć: Pinterest

drewniana-podloga-w-lazience,main

drewno_w_lazience_meble_lazienkowe_12268

 • Katarzyna Pilarek

  Odpowiednio zabezpieczona podłoga drewniana dobrze dobranego gatunku
  (np. teakowa) może być zastosowana w łazience. Warto rozważyć jednak
  bezpieczniejszą alternatywę, jaką są panele winylowe, które dzięki
  rdzeniowi mineralnemu (innowacyjne rozwiązanie Arbitona – HD Mineral
  Core) są wodoodporne (tego nie zapewnia drewno) i bardzo trwałe. Są
  również ciepłe i miłe w dotyku, świetnie współpracują z ogrzewaniem
  podłogowym, tłumią hałasy i perfekcyjnie odwzorowują prawdziwe drewno.