MENU
Picture 47

Klasyka designu – dzieła Charlesa i Ray Eamesów

Eames-and-Jacobsen-Go-Goldy-Gold-by-Reha-Okay-on-flodeau.com-04

23 maja 2016 Comments (0) Views: 754 Ikony designu

„Forma wynikająca z funkcji”, czyli jak Eamesowie podbili świat designu

Eamesów łączyło wiele; począwszy od tragicznych wydarzeń rodzinnych – śmierci rodziców, po pasję nowatorskiego i populistycznego tworzenia. Ich meble zaprojektowane ponad pół wieku temu są nadal pożądanymi ikonami desingu i inspiracją dla współczesnych artystów.

Pasja działania

Charles urodził się w 1907 roku. Już jako dziecko doświadczył bardzo trudnej sytuacji rodzinnej. Śmierć ojca zmusiła go do podjęcia pracy w fabryce stali. Zajęcie to sprawiło, że zainteresował się architekturą – uczył się bowiem rysunku technicznego i inżynierii. Swoje marzenie realizował poprzez rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Waszyngtona. Za pierwszym razem przerwał naukę, dopiero drugie podejście zakończyło się sukcesem. Uzyskane wykształcenie zaowocowało uzyskaniem tytułu dziekana Wydziału Projektowania Przemysłowego. Na uniwersytecie tym poznał też Ray Kaiser.

Ray pochodziła z Kalifornii. Urodziła się w 1912 roku w Sacramento. Była ambitną dziewczyną. Studiowała malarstwo w Nowym Jorku. Z powodu śmierci matki musiała zająć się czymś, co zapewniłoby jej dobrą przyszłość. Zaczęła zatem studia w renomowanej uczelni Cranbrook Academy of Art. Tam poznała o pięć lat starszego Charlesa. Zawarta znajomość z dziekanem przerodziła się w burzliwy romans, w wyniku którego Charles zdecydował się na rozwód z ówczesną żoną. Ślub Charlesa i Ray odbył się w 1941 roku.

Droga do sukcesu

W związku tych dwojga twórców powstało wiele znanych i cenionych projektów, które wpisały się w historię światowego designu. Główną zasadą, którą kierowali się Eamesowie, była funkcjonalność produktów. Ich mottem było „oferowanie jak najwięcej najlepszych rzeczy, jak największej liczbie ludzi, za jak najmniejsze pieniądze”. Nad estetyką wykonania czuwała Ray, Charles zaś skupiał się na materiałach. Byli prekursorami zastosowania surowców, które nie były dotychczas wykorzystywane we wzornictwie. Tworzyli z włókna szklanego i aluminium, eksperymentowali z formowaniem sklejki. Ich fenomen polegał na łączeniu rozległej i wszechstronnej  wiedzy i podejmowaniu się wielu prób.

Ikona współczesnego designu

Projektem, z którego zasłynęli, stała się seria siedzisk. Ze względu na nowoczesny wygląd meble Eamesów można odnaleźć w wielu wnętrzach. Są postrzegane jako wyznacznik dobrego stylu i elegancji. Największą wartością tych rozwiązań jest to, że ich forma wynika z funkcji. Oferują zatem nie tylko wygodę, lecz także charakter, który z pewnością stanie się ozdobą każdego pomieszczenia.

Źródło zdjęć: Pinterest

1lounge-chair-eames-decoratualma-dta-black

EAMES_2_525