MENU
Starck_01

Recykling będzie niepotrzebny

bubble_chair3

Fotel Bubble – mistrzowska modernizacja

bubble_chair1

27 czerwca 2016 Comments (0) Views: 738 Ikony designu

Fotel Bubble – mistrzowska modernizacja

„Po tym jak stworzyłem fotel Ball, chciałem osiągnąć w środku większe światło i tak wpadłem na idęę przezroczystej kuli, przez którą światło przechodzi ze wszystkich kierunków. Jedyny spełniający oczekiwania materiał miał być podgrzany i nadmuchany do formy bańki mydlanej. Dodałem stalowy pierścień, we wnętrzu osadziłem poduszki i w ten sposób krzesło było gotowe do użycia. Nazwa wydawała się oczywista – fotel Bubble.” (bubble – z ang. bańka) – takimi słowami Eero Aarnio zareklamował jeden z najbardziej pożądanych foteli XX wieku.

Fotel Bubble – droga realizacji wzniosłej idei

Fotel Bubble powstał z idei zmodernizowania wcześniejszej realizacji Eero Aarnio. Był to projekt fotela Ball  Aarnio poprzez redukcję materiału chciał osiągnąć nową formę, bardziej przestrzenną i transparentną. Efekt ten projektantowi udało się osiągnąć poprzez zmianę materiału fotela na przeźroczysty. W tym celu cała struktura ze wszystkich stron obudowana została transparentnym tworzywem. Do konstrukcji wykorzystano technikę wydmuchiwania. Eero Aarnio po upewnieniu się, że chce osiągnąć właśnie taki okrągły kształt fotela, dowiadywał się czy w procesie produkcji osiągnięcie takiej formy będzie technicznie możliwe. Nie był bowiem pewien, czy wydmuchanie tak dużej bańki na wzór półkuli będzie wykonalne. Ku swojemu zadowoleniu otrzymał odpowiedź twierdzącą. Przystępując do dalszego procesu projektowania zadbał o komfort siedzenia, umieszczając we wnętrzu kuli wygodne poduszki. Całość umocował do metalowego pierścienia, który umożliwiał podwieszenie konstrukcji pod sufitem. Jak sam projektant twierdził: „Nie było dobrego sposobu, aby zasiąść na piedestale”, nie znajdujemy też lepszego wyjaśnienia na to, aby zastosować właśnie takie rozwiązanie. Tak stworzony, nowy projekt przerósł jego oczekiwania i stał się jednym z najbardziej pożądanych przez użytkowników krzeseł.

Fotel Bubble – spełnia wszystkie oczekiwania

Zaprojektowany na wzór fotela Ball, posiadał wszystkie pozytywne właściwości tego produktu – wyjątkowe możliwości wyciszania dźwięków, odizolowania użytkownika oraz nadania mu poczucia prywatności nawet w zatłoczonych czy głośnych miejscach. Fotel znajdzie swoje zastosowanie zarówno w studio muzycznym, firmach reklamowych jak i przestrzeniach publicznych. Równie dobrze pasuje w miejscu, gdzie każdy chce stworzyć swoją własną, prywatną enklawę, np. w domowym zaciszu.

Źródło zdjęcia: Pinterest

bubble_chair1 bubble_chair2 bubble_chair3