MENU
bubble_chair3

Fotel Bubble – mistrzowska modernizacja

chierowski_03

Przypadek sprawił, że stał się ikoną designu

egg_chair1

18 lipca 2016 Comments (0) Views: 734 Ikony designu

Fotel Egg – nowatorski projekt Arne Jacobsena

W 1952 roku Arne Jacobsen wynalazł fotel Mrówkę, ale projekt fotela nie zachwycił odbiorców. W 1958 roku powstaje nowy projekt – fotel Egg, prześcigający już nie tylko tamtejsze trendy, ale pioniersko wyznaczający nowe technologie. Fotel Egg zdobi nie tylko wnętrze hotelu, do którego zostaje zaprojektowany, ale trafia pod strzechy naszych domów i opiewa w sławę duńskiego architekta. 

Ewolucja Arne Jacobsena

Ten wszechstronny architekt zasłynął nie tylko ze swoich modernistycznych realizacji architektonicznych, ale również z architektury wnętrz. Studia kończył w Szkole Technicznej w Kopenhadze, ale także w kierunku artystycznym na Akademii Sztuk Pięknych.  Kompleksową wiedzę wykorzystał projektując hol i recepcję znanego w Kopenhadze Hotelu Royal.  Projektowanie tej przestrzeni było dla niego szansą na scalenie swojego zacięcia artystycznego z posiadaną przez siebie wiedzą techniczną. Przez połączenie projektowania budynku wraz z architekturą wnętrza, osiągnął zadziwiający efekt. Najbardziej zasłynął z dwóch powstałych dla tego wnętrza foteli – Egg i Swan. Jego innowacyjne projekty nadały sympatykom designu wyobrażenie o duńskim projektowaniu.

Sukces Fotela Egg

Fotel ten zaprojektowany został na potrzeby wyposażenia wnętrza Hotelu Royal. Stworzony w 1958 roku przez Arne Jacobsena, zdobił hol i recepcję hotelu, zyskując renomę i uznanie dla jego autora. Zaprojektowany wraz z podnóżkiem, ostatecznie fotel Egg osiągnął wielki tryumf stając się bardzo dobrą wizytówką Jacobsena. Dzięki niemu architekt zasłynął z projektowanych przez siebie mebli, które osiągnęły miano dziedzictwa międzynarodowego. Tym samym sam Jacobsen stał się jedną z najbardziej znanych ikon wzornictwa XX wieku i prekursorem duńskiego modernizmu.

Niepowtarzana forma fotela Egg

Kształt, jaki on posiada całkowicie odbiega od wcześniejszych, architektonicznych realizacji Jacobsena. Projektowane przez niego osiedla, domy, jak i przestrzenie publiczne zwykle skupiały się na poziomych oraz pionowych liniach. Fotel Egg przybiera natomiast wyjątkową krzywiznę. Nad jego formą Arne Jacobsen spędził wiele czasu, formując ją w glinie w garażu własnego domu. Ostatecznie do przybrania odpowiedniej plastyki tego komfortowego krzesła Jacobsen użył nowej techniki. Polegała ona na stworzeniu stabilnego szkieletu, ten następnie owlekany był pianką oraz tkaniną lub skórą. Korzystając z tego nowoczesnego rozwiązania fotel Egg osiągnął charakterystyczny, opływowy kształt.

Fotel Egg i jego wszechstronne zastosowanie

Z uwagi na swoją wyjątkową formę fotel Egg stanowi idealną ozdobę, jednocześnie zapewniając użytkownikowi poczucie prywatności nawet w przestrzeniach publicznych. Z tego względu znajdzie swoje miejsce zarówno w wielkich holach, czy poczekalniach różnych placówek, jak i  w przestrzeniach mieszkalnych – w salonie. Wyposażony w specjalnie zaprojektowany pod niego podnóżek zapewnia dodatkowy komfort podczas siedzenia.

Źródło zdjęć: Pinterest

egg_chair1 egg_chair2 egg_chair3