MENU
balkon_03

Nie tylko wnętrze – jak zaaranżować niewielki balkon?

grill_02

Wrzuć na ruszt!

oslona_01

24 czerwca 2016 Comments (0) Views: 1330 Aranżacje balkonów/tarasów/ogrodów

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na balkonie. Można rozkoszować się rozgrzewającymi promieniami i korzystać z uroków świeżego powietrza, oddając się ulubionym czynnościom. Co jednak, jeśli słońce praży niemiłosiernie, a my nie dysponujemy ani odrobiną cienia?

Umeblowanie balkonu według naszego gustu to dopiero połowa sukcesu. Problem zaczyna się, gdy nastają upalne dni, a my nie zdążyliśmy pomyśleć, jak osłonić tę niewielką powierzchnię przed promieniami słonecznymi. Balkon, jako powierzchnia służąca do relaksu, powinna zapewniać takie warunki, w których czujemy się komfortowo. Często spędzają tam czas nasze dzieci lub zwierzęta, a są one bardzo narażone na niekorzystny wpływ wysokich temperatur. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań: parasole, markizy, żagle, rolety lub też osłony balustrady. Który produkt wybrać, aby zapewnił najskuteczniejszą ochronę przed słońcem?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są parasole. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielki koszt. Można je nabyć już od 20 zł. Łatwo dopasować je do stylu wystroju. Są bowiem dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Ze względu na modele można podzielić je na parasole klasyczne – z pionową, stabilnie mocowaną rurką; łamane – z możliwością regulacji kąta nachylenia, lecz podstawą jak w klasycznym; oraz na wysięgniku, które można mocować do balustrady czy też ściany.

Równie często wybierane są markizy. Na rynku funkcjonuje wiele modeli zróżnicowanych zarówno pod względem koloru, jak i mechanizmu otwierania. Głównym argumentem, który przemawia za wykorzystaniem tego rozwiązania, jest fakt, że nie zabierają one przestrzeni użytkowej. Nie wymagają też miejsca na przechowywanie, co może być ważne w przypadku niewielkich mieszkań. Markizy wykonywane są z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne, są bardzo wytrzymałe, a przy okazji mogą stanowić świetną ozdobę.

Coraz większe uznanie zdobywają żagle przeciwsłoneczne, inaczej zwane zacieniaczami. Na balkonie najlepiej sprawdzą się te o wymiarach 3,6 x 3,6 x 3,6 m. Są mocowane dzięki łańcuchom ze stali nierdzewnej, kotwom, śrubom i karabińczykom. Mocną stroną tego sposobu jest możliwość uzyskania największej powierzchni zacienienia, dobrze dopasowanej do metrażu, którym dysponujemy.

Bardzo skuteczne w ochronie przed upałem jest też używanie rolet balkonowych. Dodatkowo są znakomitą barierą dla wiatru oraz hałasu. Przydadzą się nawet w zimie – doskonale izolują mieszkanie od chłodu. Co ważne, rolety te nie ulegają wpływowi niekorzystnych temperatur, nie deformują się i są wodoodporne.

Ciekawym rozwiązaniem, które może również zbudować charakter balkonu, są osłony mocowane na balustradzie. Wielu ludzi decyduje się na użycie gęsto plecionej wikliny. Zastosować można też ścianki boczne. Będą nie tylko dawały cień, lecz także stwarzały odrobinę intymności. Niekiedy można spotkać ścianki robione z palet – mają one tę zaletę, że można zaadaptować je jako miejsce na sadzenie roślin.

Za planowanie sposobu zacienienia balkonu warto zabrać się jeszcze przed nastaniem gorących dni. Trzeba uwzględnić zarówno budżet, jakim dysponujemy, jak i liczbę oraz wiek osób, które będą spędzały w tym miejscu swój czas.

Źródło zdjęć: Pinterest

oslona_01

oslona_02

oslona_03