MENU
Side shot of woman on bike

Przegląd tras rowerowych na Ursynowie

_700-o_196j6egpbnva1s2k6ttn3idon

Lekka i pomysłowa aranżacja mieszkania dla młodej pary

ursynow.1120.480.c

1 listopada 2014 Comments (0) Views: 2364 Lifestyle, Ursynów

Jak powstał Ursynów

Wszystko zaczęło się od konkursu urbanistycznego organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Był to rok 1969. Tematem konkursu była pasmowa zabudowa Ursynów – Natolin. Pomysły były różne, dyskutowano o tym, czy metro może pójść przez las aż do Piaseczna. Stanęło na okolicach Lasu Kabackiego. W 1971 kolejny konkurs organizował SARP. To były lata propagandy sukcesu. Wygrał pomysł dwójki młodych architektów, Szkopa i Dzikowskiego. Do pracy nad osiedlem Ursynów zaproszono socjologów, demografów, programistów oświaty.

sluz.900.696.s

Zespół projektujący organizował się dość spontanicznie. Nie bardzo zdawano sobie sprawy ze skali przedsięwzięcia. Tu wszystko miało powstać w trzy lata, do tego dla 40 000 mieszkańców. Dano nam do dyspozycji fabrykę domów na Służewcu. Najwięcej miało być mieszkań M4 – około 50 proc. z całości. M3 też przewidziano sporo, ale już M2 czy M5 było mało – stwierdzono, że czteroosobowa rodzina to jest to, o czym marzy każdy Polak.

Przez blisko 40 lat istnienia Ursynów uległ wielu przeobrażeniom. Warszawscy taksówkarze wspominają, że gdy w latach 70. do użytku oddano pierwsze kompleksy bloków, pasażerowie prosili ich, by jechali trasami tamtejszych autobusów – wieżowców było tak dużo, że mieszkańcy gubili się i trzymali jednej, dobrze znanej drogi… Dziś Ursynów to niezwykle wygodne miejsce do mieszkania, pełne terenów zielonych, miejsc do uprawiania sportów i spacerów, ale i przestrzeni prywatnej dla jego mieszkańców, czego przykładem jest powstające właśnie nowe osiedle Central Park Ursynów, położone w nowej części Ursynowa, nieopodal toru wyścigów konnych Służewiec.

ursynow.1120.480.c