MENU
grzejnik1

Ciepło w pięknej formie

łazienka1

Łazienka retro

rio2

3 lutego 2016 Comments (0) Views: 890 Lifestyle

Karnawał (nowości) w Rio

2016 jest rokiem wyjątkowym dla Rio de Janeiro. Brazylijska metropolia lada moment zostanie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich i na tę okoliczność przechodzi prawdziwą metamorfozę. Przynajmniej centralne i najbardziej reprezentacyjne obszary Rio, a wśród nich teren nabrzeża w centrum miasta, usytuowany na wchodzącą w tym miejscu głęboko w ląd zatoką. Projekt rewitalizacji przybrzeżnego obszaru został nazwany Porto Maravilha, co oznacza mniej więcej tyle, co „Cudowny Port”.

Kluczowe dla obejmującego niemal 5 milionów metrów kwadratowych powierzchni projektu jest zbudowanie dwóch tuneli, które połączą Porto Maravilha z resztą miasta i znacznie usprawnią komunikację dzielnic położonych nad zatoką z tymi w głębi lądu. Obecnie Via Binario i Via Expressa są już niemal w 100% ukończone. Przy projekcie, który jest realizowany za rządowe pieniądze, pracuje niemal 1000 osób. Co ciekawe, mowa o rewitalizacji obszaru nad zatoką w Rio de Janeiro była już dawno. Przez dekady nie udawało się jednak kolejnym samorządom pozyskać wystarczającą ilość środków. Dopiero wybór Rio na gospodarza Igrzysk Olimpijskich dał impuls do realizacji najbardziej śmiałych urbanistycznych założeń dla tego miasta.

A propos „śmiałych”: kluczowym punktem Porto Maravilha jest Museu do Amanha – Muzeum Jutra. Na wskroś futurystyczny gmach, przypominający szkielet ogromnej ryby wyłaniającej się z wód zatoki, to projekt Santiago Calatrava. Ekstrawagancka budowla – już otwarta dla mieszkańców i turystów, pełniąca rolę galerii sztuki i sal widowiskowych – podzieliła opinię publiczną Rio. Wielu twierdzi, że tego rodzaju inwestycje jedynie pogłębiają różnice klasowe w mieście, którego większy obszar nadal pokrywają fawele… Powstanie Porto Maravilha to inicjatywa, w której deweloperzy nie figurują jako fundatorzy czy bezpośredni wykonawcy. Samorząd Rio de Janeiro ma jednak zamiar powierzyć im opiekę rewitalizowanymi terenami już po zakończeniu Olimpiady w 2016 roku. Wierzymy, że ten projekt będzie świetnym impulsem dla rozwoju brazylijskiej metropolii i uczynienia ją bardziej przyjazną mieszkańcom.

fotografie: The Megacity Initiative

rio1 rio2 rio3