MENU
Eames-and-Jacobsen-Go-Goldy-Gold-by-Reha-Okay-on-flodeau.com-04

„Forma wynikająca z funkcji”, czyli jak Eamesowie podbili świat...

500e59627542e0385f2957bb503bbd47

Fotel Tulip – wyraz sprzeciwu wobec niechlujstwa

Picture 47

30 maja 2016 Comments (0) Views: 722 Ikony designu

Klasyka designu – dzieła Charlesa i Ray Eamesów

Nie sposób obecnie znaleźć wnętrze, które nie byłoby wyposażone w choćby jeden produkt inspirowany projektami najsłynniejszej pary designerów XX wieku – Charlesa i Ray Eamesów. Meble te stały się synonimem dobrego stylu i elegancji.

Idea projektowania

Charles i Ray stanowili inspirujący duet. Byli niezwykle utalentowanym małżeństwem. On kształcił się w kierunku architektury i wzornictwa, ona zaś wybrała malarstwo. Ich pasja, ciężka praca i spora wiedza zaowocowały produktami, które na zawsze zmieniły podejście do projektowania.

Naczelną zasadą Eamesów było postanowienie, że forma ma wynikać z funkcji. Zależało im na produkcji na tyle taniej, aby móc dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Znajomość właściwości materiałów sprawiła, że podejmowali liczne próby wprowadzenia nowych technologii. Jako pierwsi stworzyli maszynę do formowania sklejki.

Przede wszystkim wygoda

Eamesowie szczególnie upodobali sobie projektowanie i produkcję krzeseł. Modele DSW i DAW wykonane były z włókna szklanego i drewna, obecnie jednak do produkcji siedziska wykorzystuje się polipropylen. Nieco podobna w swej formie jest wersja DSR i DAR. Wyposażono ją w metalowe pręty, z których wykonane są nóżki. Odpowiednio wymodelowane oparcie sprawia, że użytkowanie jest niezwykle komfortowe.

Równie dużą popularność uzyskał zaprojektowany w 1956 roku fotel Lounge Chair. Najczęściej występuje w komplecie razem z podnóżkiem, choć na model ten składają się dwa osobne elementy. Jego wygląd był inspirowany meblami klubowymi. Do jego wykonania  Charles i Ray Eamesowie użyli opracowanej przez siebie metody formowania sklejki. Technika ta przydała się im również przy tworzeniu modeli Plywood i Elephant.

Genialni twórcy

Choć małżeństwo swój największy sukces zawdzięcza projektowaniu mebli, nieobce były im także inne dziedziny. Realizowali się w kierunkach, które podjęli w okresie studenckim. Wspólnie fotografowali i kręcili filmy. Ich dorobek zaowocował bardzo charakterystycznym stylem, który odnalazł swoje zastosowanie w tworzeniu nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrz.

Źródło zdjęć: Pinterest

7802260004_3c9bd1d575_o

b034ee699e74fcc8c6514002f413d58a