MENU
Fibaro3

Inteligentne systemy: sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej

Philippe Starck

LPA_nowy_render

4 października 2016 Comments (0) Views: 1362 Uncategorized

Koniec dopłat z programu MdM

Kiedy myślimy o zakupie mieszkania, szukamy oszczędności, które mogą przybliżyć nas do celu. Z pomocą przychodzą nam rządowe programy dopłat, m.in. Mieszkanie dla Młodych. Ten plan wystartował w 2014 roku i z założenia miał potrwać przez 5 lat.

Program ma na celu pomagać w zdobyciu jedynie pierwszego mieszkania. Adresowany jest zarówno do małżeństw, jak i do singli. „Mieszkanie dla Młodych” polega na dofinansowaniu wkładu własnego: odpowiednio 10% dla osób bezdzietnych, a 15% dla tych, którzy są rodzicami przynajmniej jednego dziecka. Kwotę tę można obliczyć przez uzyskanie iloczynu powierzchni użytkowej mieszkania wyrażonej w m2 oraz średniej z dwóch ostatnich kosztów odtworzeniowych 1 m2 ustalonej dla konkretnej lokalizacji.

Istnieją jednak wytyczne, które wyznaczają możliwość zakwalifikowania się do projektu.  Jednym z nich jest wiek. Z programu mogą skorzystać osoby nieprzekraczające 35 roku życia. W przypadku małżeństw pod uwagę bierze się wiek młodszego ze współmałżonków. Oferta może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Nie ma jednak limitu zarobków uczestników. Możliwe jest uzyskanie dopłaty na mieszkanie do 75 m2 lub dom do 100 m2. Rodziny z trojgiem bądź większą liczbą dzieci mogą ubiegać się o przyznanie dopłaty do większej powierzchni, jednakże różnica nie może wynosić więcej, niż 10 m2.

Jak twierdzą eksperci, z roku na rok rośnie zainteresowanie programem. Już w marcu br. wyczerpany został limit na 2016 rok, a do końca sierpnia podpisano ponad 71 tysięcy umów w ramach MdM.

Co ważne, od 1 stycznia można będzie znów korzystać z programu dopłat, wykorzystując pulę przeznaczoną na drugą połowę 2017 roku oraz na rok 2018. Pozostała kwota przeznaczona na przyszły rok to 373 miliony złotych.

Pomimo wyczerpujących się limitów, dla niektórych kupno własnego mieszkania to wciąż paląca kwestia. Tylko do końca 2016 roku można nabyć nieruchomość na kredyt z jedynie 15-procentowym wkładem własnym. Od stycznia wymagane będzie już 20 procent wartości. Pocieszający jest jednak fakt, że program “Mieszkanie dla Młodych” kończy się dopiero w 2018 roku. Na każdy rok przeznaczana jest osobna pula pieniędzy, co daje nadzieję, że funduszy wystarczy do końca planowanego okresu przydzielania dopłat. To korzystny finansowo okres na zakupienie własnego mieszkania.

LPA_nowy_render