MENU
2

Podium dla podestu

Edward Cok

1

15 kwietnia 2016 Comments (0) Views: 771 Aranżacje

Kurza stopka

Wśród wnętrzarskich wzorów uznawana jest za ikonę elegancji. Do królestwa wyposażenia wnętrz przybyła wprost z haute-couture i zagościła na długi czas. Oto ona – pepitka.

Przez niektórych nazywana kurzą stopką lub psim zębem, pepitka, jest jednym z ponadczasowych wzorów w świecie szeroko pojętego designu. W klasycznej wersji kolorystycznej to kontrastowa biel i czerń, ale coraz częściej pojawiają się nowe wersje przypominające wielobarwne puzzle.

Jej historia jest znacznie dłuższa niż moglibyśmy się spodziewać. Prapepitka powstawała już w III w n.e. w Skandynawii, jako tzw. przekrzywiona krata. Następnie w XVII wieku została utrwalona na tweedowych pledach szkockich pasterzy. W latach 20. XX wieku miała swój debiut w świecie mody, aby w latach 60. całkowicie zawładnąć duszą Coco Chanel. Projektantka używała pepitki nie po to, by ozdobić jej projekty/ubrania, lecz po to, by nadać im wyrazistego sznytu. Wyrazistość to główny atut kurzej stopki, wykorzystywany również w aranżacji wnętrz.

Pepitką możemy grać i manewrować w zasadzie w każdym mieszkaniu, zarówno klasycznym, eklektycznym jak i nowoczesnym. Mogą to być gadżety i dodatki, takie jak: poduszki, ramy lustra, świeczniki, osłonki na doniczki. A z drugiej strony bardziej odważne duże powierzchnie: sofa, krzesła czy dywan. Coraz częściej dla nadania charakteru przestrzeni projektanci decydują się na przeskalowanie kurzej stopki i stworzenie z niej tapety lub obrazu, tak, aby stanowił punkt centralny lub element uzupełniający daną powierzchnię. Dla podkreślenia indywidualnego charakteru wnętrza – czarno-biała pepitka zmienia kolory, m.in. na wyrazisty żółty, czerwony, turkusowy lub wielokolorowy. Często zostaje też podbita przez dodanie czystego koloru jako tła uzupełniającego.

Jedno jest pewne, uniwersalna pepitka jest klasykiem swego gatunku i posiadanie jej we własnym M jest jak najbardziej w dobrym tonie.

Źródło zdjęć: Pinterest

4

2

 

1