MENU
oslona_01

Jak osłonić balkon przed słońcem?

balkon_03

27 maja 2016 Comments (0) Views: 797 Aranżacje balkonów/tarasów/ogrodów

Nie tylko wnętrze – jak zaaranżować niewielki balkon?

Społeczeństwo na przestrzeni lat zmienia styl wystroju mieszkań. Liczy się nie tylko wnętrze – coraz większą uwagę skupia się też na aranżacji balkonu. Ewoluuje również jego funkcja. Ze składowiska mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy przeobraża się w przestrzeń wypoczynkową. Jak ją zaprojektować, gdy dysponuje się niedużym metrażem?

Aby służyło na lata

Pierwszym kryterium, jakie trzeba uwzględnić, jest wygoda użytkowania. Jeśli balkon nie ma możliwości całkowitego zamykania, konieczny jest wybór impregnowanych mebli. Dobrze, jeśli są składane, lekkie i łatwe w myciu. Rattan to już standard. Niewątpliwie nie wymaga sporych nakładów finansowych. Ostatnio jednak niemałą popularność zdobywa technorattan. Nadaje się do recyklingu, jest odporny na promieniowanie UV i niekorzystne warunki atmosferyczne. Równie chętnie wybierana jest też wiklina.

Przede wszystkim funkcja

Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierza się spędzać czas w tym miejscu. Może się okazać, że priorytetem jest odpoczynek – wówczas należy skupić się na fotelach, szafkach i elementach dekoracyjnych. Jeśli zaś preferowane jest organizowanie spotkań ze znajomymi, trzeba wyposażyć się w większą ilość siedzisk, funkcjonalny stół i oświetlenie.

Coraz więcej projektantów uwzględnia problem niewielkich przestrzeni. Powstają chociażby stoły, które oferują możliwość rozkładania w celu powiększenia powierzchni lub obracania blatu. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest również zamontowanie składanego stolika przy balustradzie. Kwestia światła daje spore pole do popisu – można wybierać między różnymi rodzajami lamp, a nastrojowymi świecami. Aby zbudować przytulny klimat, nie można zapomnieć o dodatkach: kwiatach, poduszkach czy kocach.

źródło: pinterest

W poszukiwaniu stylu

Obecnie bardzo ceni się minimalizm. Ciekawy charakter można zbudować nawet jeden akcent. Wciąż wielu ludzi chętnie decyduje się na styl marynarski, z dominującymi granatami, błękitami i bielą; prowansalski, w którym królują fiolety i szarości, czy orientalny, cechujący się mocnymi, nasyconymi barwami. Najmodniejsze jednak jest połączenie chłodnego białego koloru z intensywną zielenią. Często balkony wyposażane są w wykładziny imitujące sztuczną trawę. Warto wyłożyć podłogę płytkami gresowymi. Łatwo utrzymać je w czystości, są antypoślizgowe i odporne na mróz.

Najważniejsze to zaprojektować przestrzeń w stylistyce, która będzie pozostawała spójna z wystrojem całego mieszkania. Takie rozwiązanie da możliwość zbudowania pewnego rodzaju wizytówki, a przede wszystkim gwarantuje poszerzenie przestrzeni użytkowej.

Źródło zdjęć: Pinterest

balkon_01

balkon_02