MENU
targi-2_edit2

Południowe Targi Mieszkaniowe już za nami

Henryk Sienkiewicz

03

19 października 2016 Comments (0) Views: 1553 Uncategorized

Niech się stanie światłość!

Obecnie, gdy dni stają się coraz krótsze, coraz ciężej nam odnaleźć w sobie tak duże pokłady energii, jak latem. Wciąż malejąca ilość światła sprawia, że chcemy otaczać się elementami, które wprawiają nas w dobry nastrój. Z tego powodu przebywanie w domu podczas deszczowych dni i długich, chłodnych wieczorów wymaga przemyślanego zaaranżowania mieszkania. Jak możemy zmodyfikować nasze M, aby w dalszym ciągu móc cieszyć się jasnym, napawającym optymizmem wnętrzem?

Jeśli dopiero planujemy urządzenie mieszkania, warto przemyśleć, które z pomieszczeń będą narażone na niedostateczne doświetlenie. Przypatrzmy się, jak mieszkanie wygląda w poszczególnych porach dnia i zastanówmy się, w którym pokoju będziemy potrzebować najwięcej światła. Aby uzyskać pożądany efekt, warto zdecydować się na jasną farbę do ścian. Nie musi być to jednak nudna biel  – wszystkie neutralne i pastelowe odcienie będą jak najbardziej wskazane. Można również pokusić się o rozwiązanie, które rozświetli wnętrze: jeśli zdecydujemy się na kilka barw, najciemniejszą należy pokryć tę ścianę, na której znajduje się okno, a najjaśniejszą – tę przeciwległą. Dobrym sposobem będzie również użycie farb z drobinkami złota lub srebra.

Kiedy planujemy wygląd sufitu, również nie możemy zapomnieć o znaczeniu koloru. Tu sprawdzą się jasne barwy – w przeciwnym razie uzyskamy efekt niskiego, ciemnego pomieszczenia. Równie ważny jest kolor podłogi: jeśli zdecydujemy się na jasną, powiększymy optycznie wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, że na takim podłożu wszystkie zabrudzenia są bardzo widoczne – to dobre rozwiązanie głównie dla miłośników dbania o idealny porządek.

W momencie, gdy mamy już zaaranżowane mieszkanie, warto rozważyć wprowadzenie niewielkich zmian. Po przeciwnej stronie okien dobrze umieścić lustra, co pozwoli na odbijanie światła. Jeśli możemy pozwolić sobie na zmianę mebli, dobrze ukierunkować się na jasne modele. Zdecydowanie lepiej wyglądać będą te lekkie optycznie. W momencie, gdy okaże się to niemożliwe, wystarczającym będzie użycie narzuty na kanapę lub nowych pokrowców na fotele.

Nie bez znaczenia są również żarówki, które stosujemy. Najlepsze są te o świetle białym, czyli najbardziej zbliżonym do naturalnego. Wybór oświetlenia punktowego, a także stojących lamp w najciemniejszych rogach pomieszczenia wprowadzi dodatkowo przytulny klimat. Jeżeli przewidujemy gruntowny remont, dobrze będzie wycyklinować poczerniałą podłogę i pomalować ją lakierem – nawet barwionym, a także pomalować ciemne kafelki przeznaczoną do tego farbą.

Istotne jest również, aby utrzymywać stały porządek w pomieszczeniu i zrezygnować z nadmiaru elementów. Nie zasłaniajmy okien tak długo, jak to możliwe, a ponadto zrezygnujmy z umieszczania na parapetach dużych kwiatów. Minimalistyczne pomieszczenia są nie tylko estetyczne, ale również praktyczne.

Źródło: Pinterest

01

03