MENU
drewniana-podloga-w-lazience,main

Czy drewniana podłoga nadaje się do łazienki?

06

Dzieci nie potrzebują wychowania

garderoba_02

7 października 2016 Comments (0) Views: 1491 Uncategorized

Oddzielna garderoba – kto może sobie na nią pozwolić?

Pomieszczenie wypełnione rzędami butów na każdą okazję, wieszaki pełne koszul i sukienek w różnych odcieniach – ten obraz, dobrze znany z filmów i profili na portalach społecznościowych gwiazd, stał się obiektem pożądania wielu ludzi. To marzenie szczególnie tych, którzy wprost uwielbiają zakupy lub po prostu lubią dobrze zorganizowaną szafę. Niestety, nie zawsze można pozwolić sobie na wydzielenie w mieszkaniu osobnego pomieszczenia na garderobę.

Najwygodniejszą opcją byłby zakup lokum, które ma odpowiednio dużo pokoi, abyśmy mogli wydzielić jeden tylko na garderobę. Nie bez znaczenia są jednak wymiary takiego pomieszczenia. Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 4 m2. Równie ważny jest jego kształt. Dobrze, jeśli możliwe będzie ustawienie szaf o głębokości przynajmniej 60 cm przy równoległych ścianach. Takie wytyczne spowodują, że garderoba będzie praktyczna i wygodna w użytkowaniu.

Jeżeli jednak nie dysponujemy dodatkowym metrażem, lepiej zrezygnować z zamiaru utworzenia oddzielnej garderoby. Wydzielenie z sypialni małego pomieszczenia znacznie ograniczy nie tylko możliwość swobodnego dostępu do półek, ale i miejsce do przechowywania odzieży. Takie rozwiązanie wpłynie również niekorzystnie na przestrzeń w pozostałych pokojach, czyniąc je ciasnymi.

Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać o zachowaniu prawidłowych wymiarów. Z reguły ubrania średniej długości, jak np. marynarki, wymagają miejsca na 135 cm wysokości, a na jednym drążku zmieścimy ok. 10 sztuk. Sukienki, płaszcze lub spodnie powinny wisieć swobodnie w szafie o wysokości 180 cm.

Istotna jest również lokalizacja – niech będzie to jak najbliżej sypialni, w prywatnej części mieszkania. Pomieszczenie musi być dobrze oświetlone oraz wentylowane. Jeśli natomiast decydujemy się na szafę w zabudowie, rozwiązujemy problem kurzenia się ubrań. Opcją kompromisową, na którą decyduje się coraz więcej osób, jest utworzenie szafy otwartej. W tym przypadku warto jednak wieszać ubrania w pokrowcach. Taka aranżacja ma jednak tę zaletę, że poszczególne wnęki można wykorzystać np. jako półkę na telewizor.

Aby możliwie najbardziej ułatwić sobie korzystanie z szafy, warto wyposażyć ją w kosze i pudełka na dodatki oraz haczyki, a także drążek do zdejmowania ubrań. To również dobre miejsce do przechowywania żelazka i deski do prasowania. Dobrze, jeśli wysokość półek może być regulowana, jeśli nie – najlepiej od razu dopasować ją do gabarytów przedmiotów, które będą na nich przechowywane. Choć niewielu może pozwolić sobie na luksus, jakim jest oddzielna garderoba, to jednak warto zrobić wszystko, aby efektywnie wykorzystywać całą dostępną przestrzeń.

Źródło zdjęć: Pinterest

garderoba_02 garderoba_03