MENU
grill_02

Wrzuć na ruszt!

zielen1

1 lipca 2016 Comments (0) Views: 1202 Aranżacje balkonów/tarasów/ogrodów

Projektowanie zieleni na balkonach i w ogrodach przydomowych

Zarówno niewielka przestrzeń, jak i ta większa – jeśli jest odpowiednio zaprojektowana – może być użyteczna oraz cieszyć oko formą. O tym, jak dobrze zaprojektować zieleń w ogrodach czy na balkonach, zadecydować mogą niuanse i wzajemne korelacje. 

Mały, przytulny zakątek – mój balkon

Projektując zieleń na balkonie czy tarasie, należy wziąć pod uwagę przestrzeń, w jakiej będziemy się poruszać. Często będzie nas ograniczał niewielki metraż. Przed rozpoczęciem planowania naszego zielonego zakątka powinniśmy więc zbadać tę strefę. W ten sposób unikniemy przykrego zawodu. Nie zawsze efekt, jaki od początku wiemy, że chcielibyśmy osiągnąć, będzie dobrze wyglądał akurat w naszej przestrzeni.  Dodatkowo, aby odpowiednio zaaranżować tę powierzchnię, nie wystarczy skupić uwagę wyłącznie na samym obszarze balkonu. Jego wygląd powinien być spójny z aranżacją mieszkania. Najlepszy efekt w projektowaniu zieleni na tarasie osiągniemy, kiedy ten będzie swojego rodzaju przedłużeniem naszego salonu czy sypialni. Dobrze zaprojektowana zieleń na balkonie powinna wygłuszać wszelki zgiełk panujący na zewnątrz oraz budzić u nas wrażenie przytulności, kiedy siedzimy zarówno na balkonie, jak i wewnątrz mieszkania. Musimy bowiem pamiętać, że projektowana przez nas zieleń jest elementem dekoracyjnym całego mieszkania. Dlatego zieleń na zewnątrz powinna zostać zachowana w podobnym tonie, co wnętrze naszego domu.

Projektowanie ogrodu – nie takie proste, jak się wydaje

O tym samym powinniśmy pamiętać, rozplanowując tereny zielone wokół naszego domu. Znacznie lepiej oddziaływać na nas będzie, jeśli charakterystyka udekorowania przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej domu będzie ze sobą zgodna. Projektowanie zieleni ogrodu jest jednak znacznie bardziej skomplikowaną sprawą. Nie wystarczy opracowanie samego wyglądu roślinności. Na przydomową przestrzeń składa się też aranżacja nawierzchni, oświetlenia czy projektowanie wszelkich innych form, jakie znajdą swoje miejsce w naszym ogrodzie. Najbardziej atrakcyjne dla oka są te przestrzenie zielone, które nie będą nas nudzić. W tym celu najlepiej korzystać z rozmaitych, zróżnicowanych i ciekawych form. Największą uwagę w projektowaniu należy zwrócić na miejsca, które wydają się najmniej interesujące. Wystarczy wtedy dodać ciekawy detaliczny akcent, który przyciągnie wzrok. Projektując zieleń w ogrodzie, cały czas trzeba kontrolować również wzajemne korelacje między odpowiednimi komponentami. Przestrzeń powinno się tak uporządkować, aby elementy w niej zawarte wzajemnie ze sobą współgrały. Dobra aranżacja zieleni to taka, która jest odpowiednio przemyślana.

Źródło zdjęć: Pinterest

  zielen3

zielen2