MENU
Happy friends on picnic in park

10 pomysłów na spędzenie czasu w Central Park Ursynów

ursynow.1120.480.c

Jak powstał Ursynów

Side shot of woman on bike

28 października 2014 Comments (0) Views: 4413 Lifestyle, Ursynów

Przegląd tras rowerowych na Ursynowie

Lubicie rower? Specjalnie dla Was robimy krótki przegląd najciekawszych tras rowerowych w okolicy inwestycji.

1. Dolina Służewiecka

Na pierwszą trasę wybieramy biegnącą przez Mokotów,Ursynów i Wilanów dolinę Potoku Służewieckiego. To nie tylko malownicze miejsce na rower, ale także możliwość zobaczenia wielu ciekawych atrakcji okolicy. Dawniej nad brzegami strumienia położone były zabudowania Służewia, których relikty można jeszcze zauważyć. Ciekawy park przez który biegną ścieżki zaprojektował architekt krajobrazu Longin Majdecki. Potok, który często występował z brzegów, zalewając okolice, uregulowano, a po jego obu stronach pozostawiono różnej wielkości stawy. Na terenie parku dominującymi drzewami są wierzby i topole. Na terenie Doliny Służewieckiej wytyczono ścieżki i ustawiono ławki. Powstało doskonałe miejsce dla wielbicieli biegania i dwóch kółek.

dolina służewiecka

2. Z Ursynowa na Mokotów

W ubiegłym roku zakończyła się budowa 143-metrowego odcinka ścieżki rowerowej, który połączył wreszcie Mokotów z Ursynowem. Odcinek biegnie od Parku im. Romana Kozłowskiego do Al. KEN po stronie Mokotowa. Jego budowa sprawiła, że ścieżki rowerowe na samym Ursynowie mają już 32,7 km długości. Dotychczas ścieżka urywała się w Parku im. Romana Kozłowskiego, a rowerzyści mieli do wyboru albo jechać naokoło, albo brodzić w ogromnej kałuży, która tworzyła się pod wiaduktem. Teraz każdy może szybko i przyjemnie dojechać do pracy czy na zakupy.

mokotów

3. Park im. Romana Kozłowskiego

Dla lubiących podziwiać panoramę miasta i piękne widoki idealnym miejscem na rower wydaje się też być Park im. Romana Kozłowskiego zwany potocznie Kopą Cwila. To nie tylko najwyższy szczyt Ursynowa i krótkotrwała stacja narciarska, ale przepiękne miejsce pełne ścieżek, gdzie wielbiciele dwóch kółek mogą tez odpocząć po długiej podróży.

kopa cwila

4. Park przy Bażantarni

Ten dziewięciohektarowy park, położony w kwartale ulic Przy Bażantarni, al. KEN, ul. Jeżewskiego i ul. Rosoła, to niewątpliwa duma dzielnicy.  Ze względu na rozległość terenu i fakt, że przez teren parku przebiegają zwyczajowe trasy uczęszczane przez mieszkańców Ursynowa nawet w nocy, park nie jest ogrodzony i jest otwarty 24 godziny na dobę. W 2008 r. oddano do użytku pierwszy element zagospodarowania parku – zespół boisk sportowych. Obok boisk zainstalowane są cztery stojaki na rowery. W centralnej części parku, u zbiegu głównych alei położone jest rosarium. W krajobraz parku harmonijnie wkomponowuje się drewniany mostek w kształcie łagodnego, szerokiego łuku. Stanowi on najwyższe miejsce w parku i jest doskonałym punktem widokowym. Urodę parku wydobywają ozdobne nawierzchnie z płytek oraz ścieżki z wysokogatunkowych surowców (nawierzchnia typu Hanse-Grand), dekoracyjna zieleń i mała architektura: ławki i kosze parkowe o nowoczesnej stylistyce. Całość oświetla siedemdziesiąt pięć latarni. Wzdłuż ulicy Przy Bażantarni w sierpniu 2010 r. wyrosła czeska aleja lipowa. Pięćdziesiąt dorodnych lip podarowali Warszawie na znak przyjaźni czescy szkółkarze. Powstała też promenada spacerowa i liczne ścieżki rowerowe.

park przy bażantarni

5. Las Kabacki

Wzdłuż południowej granicy Ursynowa ciągnie się popularny Las Kabacki – najliczniej odwiedzane miejsce wypoczynku świątecznego w Warszawie. Rezerwat o powierzchni 920,82 ha stanowi resztkę Puszczy Mazowieckiej, kupioną w 1938 r. od właścicieli dóbr wilanowskich przez Zarząd Miasta Warszawy na potrzeby rekreacji mieszkańców stolicy. To idealne miejsce na rodzinne wycieczki rowerowe. Szczególnie pięknym fragmentem jest krawędź skarpy mająca miejscami głębokie wąwozy (zwłaszcza na wysokości Kabat). Las przecina kilka znakowanych szlaków pieszych oraz liczne trasy rowerowe. 

Las Kabacki