MENU

Henryk Sienkiewicz

1200x628-WIECZORNA-PREMIERA-LPA

Mieszkanie? Kupimy po pracy!

T3S-Marvipol-CPU-0430_2kb (1)

21 października 2016 Comments (0) Views: 1843 Uncategorized

Przestrzenie wspólne – czy są nam jeszcze potrzebne?

Niegdyś rozmowy sąsiadów toczyły się na klatkach schodowych, przy tablicy ogłoszeń lub na ławce pod blokiem. Co niektórym udało się nawiązać bliższe relacje: odwiedziny ze świeżo upieczonym ciastem czy też udzielenie pomocy w drobnych pracach domowych były niemal codziennością. Czy dziś życie sąsiedzkie ma rację bytu? Jak ułatwiają nam dbanie o relacje międzyludzkie architekci, którzy projektują osiedla mieszkalne?

Choć w obliczu szybkiego tempa życia mogłoby się wydawać, że podtrzymywanie relacji sąsiedzkich udaje się tylko nielicznym, to jednak niemal każdy odczuwa potrzebę socjalizacji. Spędzamy długie godziny w biurach, otoczeni stosami dokumentów i przytłoczeni nadmiarem obowiązków, a później wracamy do domów i znów zaszywamy się w ciszy, izolując się od ludzi. Nierzadko jednak chcemy mieć alternatywę dla takich wieczorów i szukamy miejsca, w którym spotkamy życzliwych sobie ludzi i spędzimy czas w interesujący sposób.

Dziś osiedla mają być samowystarczalne. Projektowane są kompleksowo, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość zaspokajania swoich potrzeb nieopodal własnego M. Dużą zaletą jest nie tylko dobre skomunikowanie z miejscem pracy czy z centrum, ale również dostępność najważniejszych punktów już na terenie osiedla: sklepów, lokali gastronomicznych czy klubów malucha. Dzięki temu łatwo jest zorganizować czas dla całej rodziny bez konieczności trwonienia czasu na dojazd.

W trosce o zdrowe relacje sąsiedzkie i komfort życia mieszkańców, architekci coraz częściej planują w swoich projektach miejsca przeznaczone do spotkań. Zaobserwować można tendencję do tworzenia przeznaczonych do tego obszarów zarówno w budynku, jak i na terenach do niego przyległych. Pomieszczenia przeznaczone do użytku wspólnego, jak np. recepcja w Central Park Ursynów, mają być designerskie i estetyczne, co przekłada się na komfort wynikający z korzystania z nich. Naczelną zasadą przy projektowaniu takich wnętrz jest uzyskanie efektu spójnego z wizerunkiem całej inwestycji – mówi Iwona Niderla, pracownik firmy Marvipol.

Równie ważną rolę pełnią miejsca otwarte: place zabaw, ścieżki spacerowe, boiska, klub fitness czy trasy do joggingu, dzięki którym można nie tylko dbać o własne zdrowie, ale również nawiązywać nowe znajomości. Z zasad proksemiki wynika, że ludzie będący w dalszych relacjach bądź zupełnie obcy dla siebie, najlepiej czują się, gdy zachowują między sobą dystans od 1,2 do 3,6 metrów (tzw. strefa społeczna). Odległość jest wystarczająca do nawiązania rozmowy, jednak nie wywołuje uczucia skrępowania. To wymóg, którym kierują się projektanci przy tworzeniu miejsc dostępnych dla wszystkich.

Istotne jest też, aby zachować wysokie poczucie bezpieczeństwa. Do stref wspólnych dostęp mają tylko życzliwi nam, znajomi ludzie, co nie powoduje niepokoju, kiedy chcemy np. pozwolić dziecku spędzać czas na podwórku bez naszej opieki. W recepcji stale przebywa ochroniarz, dzięki czemu na bieżąco można zgłaszać wszelkie problemy. Miejsca wspólne mają  być użytkowe i estetyczne, co znacznie wpłynie na komfort korzystania z nich.

Źródło zdjęć: Marvipol

T3S-Marvipol-CPU-0430_2kb (1)