MENU
egg_chair1

Fotel Egg – nowatorski projekt Arne Jacobsena

chierowski_03

25 lipca 2016 Comments (0) Views: 651 Ikony designu

Przypadek sprawił, że stał się ikoną designu

Minimalistyczny klasyk polskiego wzornictwa. Swoją sławę zawdzięcza pożarowi Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. W czasach PRL-u gościł w wielu wnętrzach. Dziś ponownie zyskuje na popularności. Co stoi za fenomenem fotela 366?

Pół wieku oczekiwania

Fotel 366 został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku. Swoją ostateczną formę zyskał dopiero 50 lat później. Pierwotna wersja wyposażona była w dość widoczne śruby. Ówczesna myśl konstrukcyjna nie pozwalała na ich ukrycie, zatem projektant postanowił wyeksponować to, co pozostawało trudne do zasłonięcia.

Uzdolniony projektant

Sam Chierowski był projektantem wnętrz i mebli. Wykształcenie zdobył na Wydziale Architektury Wnętrz w ówczesnej wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP). Zajmował się kierowaniem Katedry Form Przemysłowych i Katedry Architektury Wnętrz. Wykreował wiele pomieszczeń: między innymi salę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej DOLMED czy też Kliniki Chirurgii Urazowej we Wrocławiu.

Siła prostoty

Jego najsłynniejszy projekt zyskał rozgłos w konsekwencji pożaru hali produkcyjnej w Świebodzicach. Ogień spowodował ogromne straty. Potrzebne było zatem natychmiastowe wdrożenie produkcji mebli, które nie byłyby skomplikowane. Wybór padł na fotel 366. Wkrótce rozwiązanie to na dobre zagościło w polskich domach, urzędach i kawiarniach. Jego konstrukcję stanowiło tapicerowane siedzisko o trapezowatym kształcie, drewniane podłokietniki i zwężane ku dołowi nóżki. Jedyny element zdobiący to guziki tworzące pikowanie. Model dostępny był w różnych wariantach obicia oraz kilku rodzajach drewna. Istniała też inna jego wersja, w której podłokietniki pokryte były czarną farbą.

Nieśmiertelny design

Dziś mebel Chierowskiego przeżywa renesans. Miłośnicy stylu vintage ponownie zapragnęli mieć go w swoich mieszkaniach. Wielu ludzi podejmuje się renowacji oryginalnych foteli. Sporo przysłużyła się też firma 366Concept, która w 2014 roku na mocy wyłącznej licencji ponownie wdrożyła projekt fotela do produkcji. Rodzina artysty przekazała rysunki projektów, co umożliwiło dokładne odwzorowanie wymiarów. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, zaprojektowano meble tworzące całą serię: podnóżek, sofę, fotel bujany, stolik i lampę. Fotel 366 został doceniony i zapamiętany jako ikona polskiego modernizmu.

Źródło zdjęć: Pinterest

chierowski_01 chierowski_02 chierowski_03