MENU
Starck_04

Artysta, który nienawidził nauczycieli

bubble_chair1

Fotel Bubble – mistrzowska modernizacja

Starck_01

20 czerwca 2016 Comments (0) Views: 685 Ikony designu

Recykling będzie niepotrzebny

Chce poprawiać życie tak wielu ludzi, jak dalece to tylko możliwe. Jego realizacje stały się kontrargumentem na powszechne przekonanie, że dobry design musi być drogi. Philippe Starck zapoczątkował nowy etap w myśleniu projektowym.

Misja projektanta

Artysta wyznaczył sobie zasady pracy i konsekwentnie za nimi podąża. Obiecuje sobie, że nigdy nie będzie produkował nic dla przemysłu zbrojeniowego, alkoholowego, tytoniowego, hazardowego, kompanii naftowych ani organizacji religijnych. Bycie etycznym stanowi dla niego ogromną wartość.

Najważniejsza jest świadomość

Równie dużą rolę odgrywa cena produktu. Starck walczy ze stereotypem, z którym znaczna część projektantów nie chciała i nadal nie chce zerwać. Stara się oferować swoje rozwiązania stosunkowo niedrogo, gdyż uważa, że każdemu należą się dobrze zaprojektowane przedmioty. Za cel stawia sobie tworzenie ponadczasowych mebli. Przewiduje, że jeśli ludzie zaczną kupować mniej, recykling może stać się niepotrzebny. Stawia na świadomą konsumpcję, nie chce kreować produktów na jeden sezon.

Myśleć o człowieku

Philippe w swoim dorobku może poszczycić się wieloma twórczymi przedsięwzięciami. To artysta wszechstronny i projektuje budynki, przedmioty, meble. W jego portfolio znajdują się zarówno gadżety kuchenne, jacht, uchwyty na papier toaletowy, jak i… makaron. Jego wyciskarka do owoców stała się ikoną współczesnego designu. Równie znanym obiektem jest krzesło Louis Ghost. Model ten inspirowany jest stylem Ludwika XV, łamie jednak konwencję przez materiał, z którego go wykonano – przezroczystego poliwęglanu.

Artysta zasłynął również z wyjątkowej armatury łazienkowej. Forma była niejako efektem myślenia o użytkowniku. Sam Starck podczas wykładu dla TED (Technology Entertainment and Design – Technologia, Rozrywka i Design) podkreślał, że praca nie polega na tworzeniu rzeczy, które będą ładne, lecz stawianiu na pierwszym miejscu człowieka, jego potrzeb i sposobu użytkowania produktu.

Drugie życie idei

Powstaje coraz więcej mebli inspirowanych projektami tego twórcy. Poniekąd można przypuszczać, że osiągnął on zamierzony efekt – pomysły bowiem trafiły do szerokiego grona odbiorców. Pozostaje tylko kwestia zachowania idei, które sam Philippe uznawał za słuszne. Pewne jest jednak to, że Starck zostanie zapamiętany jako wszechstronny i etyczny artysta.

Źródło zdjęć: Pinterest

Starck_01

Starck_02

Starck_03