MENU
dom kultury

Miejsce wyjątkowe

Obraz2

Wysokie loty

przemysłowe1

2 grudnia 2015 Comments (0) Views: 1182 Ursynów

Skąd ta nazwa?

Panorama Służewca Przemysłowego obecnie nie sugeruje, skąd wzięła się jego nazwa. W krajobrazie widać oczywiście elementy charakterystyczne dla „pracowitej” dzielnicy, jednak wiele spośród miejsc pierwotnie przemysłowych przeszło modernizację z duchem czasu, dając miejsce na kompleksy szklanych biurowców i centrów usługowych. Jednak w latach 50 i 60 to właśnie na Służewcu skupiało się wiele zakładów bardzo istotnych dla krajowego przemysłu.

 

Ponad 27 000 metrów kwadratowych powierzchni zajmowały zakłady Unitra Unima, które przy ulicy Domaniewskiej 42 powstały w drugiej połowie lat 50. Dziś w miejscu dawnych zabudowań stoi biurowiec Platinum Plaza II. Dziesięć lat później, w roku 1965, powierzchnia zakładów przemysłowych na Służewcu była już znacznie większa, ogólnie obecnych było 30 kompleksów zatrudniających łącznie ponad 11 000 osób. Dzisiejsze centrum biznesowe przy ulicy Wołoskiej (budynki Mars, Saturn) to teren dawnej fabryki półprzewodników TEWA, po sąsiedzku – w kierunku Marynarskiej – znajdowała się fabryka kondensatorów ELWA, a u zbiegu Kłobuckiej i Bokserskiej – Zakłady Ceramiki Radiowej. Jeden ze współczesnych parków biznesowych – Postępu Park – przycupnął w miejscu dawnej fabryki dźwigów ZREMB.

 

Z tamtego okresu istnieje niewiele ogólnodostępnej dokumentacji fotograficznej, wspieramy się zatem zaczerpniętymi z sieci cyfrowymi archiwami.

przemysłowe2 przemysłowe3 przemysłowe1