MENU

Edward Cok

kuchnia

Bądź sprytny w kuchni

4

18 kwietnia 2016 Comments (0) Views: 726 Aranżacje

Trudny szlachcic – turkus

Kolor turkusowy jest kolorem trudnym do aranżacji. Z jednej strony może kojarzyć się z kiczem, lat 80. i 90. oraz kreszowymi dresami. Z drugiej może stanowić piękny orientalny akcent. Jedno jest pewne, jest to kolor uzupełniający i nie powinniśmy dać mu zdominować przestrzeni.

Chociaż nazwa koloru, pochodzi od szlachetnego kamienia, musimy być ostrożni planując paletę kolorów w naszym mieszkaniu, aby nie oddać zbyt dużej części mieszkania temu trudnemu „szlachcicowi”. Turkus jest kolorem zdecydowanie ożywiającym przestrzeń i trudno znaleźć mu dobrego kompana. Dlatego osoby, które decydują się na ten odważny kolor powinny zastanowić się nad tłem. Turkus w postaci dodatków doskonale komponuje się z białym kolorem – tworząc nowoczesne, proste, nieco kontrastowe, minimalistyczne aranżacje. Z kolei parując go z czernią – uzyskamy efekt wyrafinowanej elegancji. Jeżeli dołączymy do turkusu złoto i róż, stworzymy unikatowy orientalny klimat. Próbując sił turkusowego koloru na większych powierzchniach, np. sof czy foteli, możemy urządzić wnętrze w stylu eklektycznym, przełamanym kolorami takimi, jak: zieleń, róż i szarość, co w efekcie przyniesie nam bardzo interesujące połączenie.

Prawie bezkarnie kolor turkusowy można używać w przypadku zabawy dodatkami. W loftowych wnętrzach dobrze odnajdzie się metalowa turkusowa tablica czy aparat telefoniczny w stylu vintage na tle ściany z cegieł. Również wykorzystując w aranżacji pop-artowe reprinty dosyć często można spotkać turkusową barwę w połączeniu z innym żywymi lub dla odmiany cukierkowymi kolorami, takimi jak żółty, czerwony czy fioletowy.

Podsumowując, kolor turkusowy jest bardzo dobrym kolorem, jeżeli chodzi o dodatki wykorzystywane we wnętrzach, należy jednak pamiętać, aby mieć na niego koncepcję zanim zdecydujemy się  na kupno gadżetu, aby nie zdominował, ani nas, ani naszej wymarzonej przestrzeni i przy tym nie wniósł odrobiny chaosu i kiczu do wnętrza.

Źródło zdjęć: Pinterest

 

2

4

6