MENU
1

Owocowa przestrzeń

4

Podpis proszę!

2

4 maja 2016 Comments (0) Views: 729 Aranżacje

Uważaj, żeby nie popłynąć!

Nie tylko rosnące ceny wody, ale także wzrost konieczności dbania o środowisko, skłaniają coraz więcej osób do oszczędzania. O ile w kwestii prądu łatwo jest stosować i zapamiętać zasady – wyłączanie nieużywanych sprzętów, ergonomia użytkowania ich – o tyle oszczędzanie czegoś tak podstawowego jak woda nie jest oczywiste.

Coraz więcej Polaków korzysta z toalet z przyciskami eko, które zużywają mniej wody na raz. Ale potem trzeba umyć ręce – i spore ilości wody, dosłownie, przepływają nam przez palce zanim poleci ciepła woda. Problem pojawia się, gdy korzystamy na przykład z baterii dwukurkowej. Na regulacje temperatury marnujemy czas i wodę, co zauważyli producenci armatury. Stąd pojawiają się w domach już nie tylko jednokurkowe baterie ułatwiające ustawienie odpowiednio ciepłej wody, ale także krany wyposażone w eko-przyciski. Funkcja ta pozwala zmniejszyć strumień wody o przeszło 50% przez uniemożliwienie odkręcenia jej na pełną moc. Oczywiście, można ciśnienie i ilość wody zwiększyć, ale dopiero po wciśnięciu przycisku.

Rozwiązaniem problemu spływającej z rur zimnej wody są również baterie termostatyczne. Pod tą naukowo brzmiącą nazwą kryje się rozwiązanie, które nie pozwoli wodzie płynąć dopóki nie osiągnie ona ustawionej przez nas wcześniej temperatury.

A co jeśli mamy już zamontowaną armaturę, która działa bez zarzutu, ale jednak chcemy oszczędzić wodę? Wtedy z pomocą przychodzą akcesoria, takie jak perlatory (podstawowo montowane w bateriach, choć niekiedy warto wymienić je na efektywniejsze) czy słuchawki prysznicowe z przyciskiem zmniejszającym przepływ wody.

Oczywiście, wszystko to należy dopełnić zmianą nawyków – prysznic zużywa mniej wody niż kąpiel, a kran można spokojnie zakręcić podczas golenia się czy mycia zębów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich domowników, będziemy mieć pewność, że nie popłyniemy kiedy przyjdą rachunki za zużycie wody.

Źródło zdjęć: Pinterest

1

2