MENU
5

Na pokład!

2

Meble, które się Tobą zaopiekują

2

27 kwietnia 2016 Comments (0) Views: 944 Aranżacje

„Woda z kranu kap, kap, kap…”

Teoretycznie funkcja kranu kończy się na przepuszczaniu wody oraz dodatkowo względnej estetyce. Tymczasem z tego błędu postanowiło nas wyprowadzić troje artystów, tworząc niesamowite przykłady tego, jak stworzyć coś i pięknego, i oszczędnego.

Pierwszym jest dzieło Simin Qui – Swirl. Są to trzy wyjątkowe krany, które zmieniają zwykły strumień wody w geometryczne widowisko. Co niezwykłe, zwłaszcza jak na studencki projekt eleganckiego kranu, oszczędność wody przy jego użyciu sięga 15%. Choć może nie działa aż tak dobrze jak tradycyjne perlatory, to nie da się ukryć, że wizualnie prezentuje się nieporównywalnie lepiej – ale w końcu to był zapewne cel tego dzieła.

Inny pomysł – VORTEX – miała firma ZeVa. Projektanci stworzyli kran z otworem na wylot, dzięki któremu woda płynie w zupełnie nowy sposób, a przy tym zużywane jest jej do 45% mniej. Strumień tworzony przez kran przypomina wodospad, a patrzenie na niego to czysta przyjemność… choć nie polecamy za długo, bo oszczędności nie będą tak wysokie jak uprzednio szacowaliśmy.

Ostatni projekt stworzył Davide Oppizzi – jest to prysznic w stylu minimalistycznym z kolekcji AMETIS. Prosty design, który zapewnia wiele możliwości – strumień górny możemy zmienić z klasycznego na wodospadowy, zestaw ten ma też strumienie boczne i możliwość dołączenia do niego normalnej słuchawki. Przy pełnym odkręceniu prysznic ten zużywa 10 litrów wody na minutę – mniej niż standardowy, a oszczędności można jeszcze zmniejszyć, jeśli odkręcimy go do połowy.

Podsumowując, cieszymy się, że estetyka i ekologia mogą iść w parze. Nie trzeba zastanawiać się czy lepiej mieć piękne czy oszczędne mieszkanie.

Źródło zdjęć: Pinterest

1