MENU
oslona_01

Jak osłonić balkon przed słońcem?

zielen1

Projektowanie zieleni na balkonach i w ogrodach przydomowych

grill_02

29 czerwca 2016 Comments (0) Views: 753 Aranżacje balkonów/tarasów/ogrodów

Wrzuć na ruszt!

Okres wiosenno-letni to doskonały czas na grillowanie z przyjaciółmi. W końcu kto nie lubi wspólnego biesiadowania, gdy dzień jest jeszcze długi, a noce są ciepłe i bezwietrzne? Warto dokładnie przemyśleć jakie mamy potrzeby czy robimy grilla nad jeziorem czy podczas domowych imprez, aby podjąć najlepszą decyzję w kwestii zakupu grilla.

Przede wszystkim należy zastanowić się, ile osób będziesz gościł. Wielkość ma bowiem zasadnicze znaczenie. Równie ważne jest, czy grill wyposażony jest w pokrywę. Potrawy nie będą się przypalały dzięki zmniejszeniu dopływu tlenu. Pokrywa powinna być wyposażona w uchwyty, które nie ulegają przegrzewaniu. W kwestii bezpieczeństwa należy też upewnić się, że konstrukcja jest stabilna. Dobrze, jeśli sprzęt jest odporny na korozję, co pozwoli na użytkowanie go przez długie lata. Równie przydatna w tej materii jest kilkuletnia gwarancja.

Szeroki wybór asortymentu do grillowania stawia nas przed pytaniem: wybrać grill elektryczny, czy może skłonić się ku klasyce i kupić ten węglowy? I tu należy rozstrzygnąć, w jakich warunkach będą organizowane spotkania. Ten pierwszy ma bowiem sporą zaletę: nie wydziela żadnego dymu. Nie narazimy się zatem sąsiadom, a co najważniejsze – możemy używać go w domu. Niestety, nie użyjemy go w miejscu, które nie dysponuje dostępem do prądu.

Nieco inaczej jest z grillem węglowym, który możemy zabrać ze sobą w każdą podróż. Modele mają przeróżne rozmiary, można zatem dostosować je do powierzchni, jaką dysponujemy. Tradycjonaliści niekiedy przyznają, że jedynie grill węglowy daje charakterystyczny, pożądany aromat. Problematyczne może być natomiast stałe kupowanie węgla i rozpałki. Niekorzystne jest też, że potrawy przygotowywane są stosunkowo długo. Najwięcej czasu zajmuje bowiem czekanie na odpowiedni żar.

W całej dyskusji dotyczącej poszukiwania idealnego sprzętu nie można zapomnieć o tym, że udane biesiadowanie ma być przede wszystkim bezpieczne. Przepisy nie zabraniają rozpalania grilla na balkonie. Może to jednak regulować postanowienie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.  Tak samo jest w przypadku parków – teoretycznie jest to dozwolone, o ile regulamin tej przestrzeni publicznej nie posiada zapisu zabraniającego. Z pewnością nie wolno zostawiać grilla bez nadzoru. Bezwzględnie należy posprzątać po zakończeniu imprezy.

Wybór najlepiej dostosować do swoich indywidualnych preferencji. Trzeba rozważyć, w jaki sposób będzie się korzystało z grilla, a następnie wybrać ten, który najlepiej zaspokoi nasze potrzeby i oczekiwania. Warto poszukać takiego miejsca na osiedlu, które będzie nam odpowiadało zarówno pod względem dostępnej powierzchni, jak i warunków bezpieczeństwa. Tak przygotowani możemy zorganizować przyjemne, udane spotkanie. W końcu radość z letnich promieni słońca w gronie przyjaciół to coś, o czym marzy większość z nas.

Źródło zdjęć: Pinterest

grill_01 grill_02 grill_03