MENU
2

Budzi pożądanie. Lampa.

c

Dla mnie cappuccino

5

8 kwietnia 2016 Comments (0) Views: 764 Aranżacje

Z policzkiem i duszą

Czy wiesz co w domu posiada policzek, duszę lub jeden bieg? A może spocznik lub metalową tralkę? Tak, to są schody, do których dzisiaj sięgamy, aby poznać kilka aranżacyjnych trendów.

W przypadku mieszkań poziomowych lub piętrowych domów jednorodzinnych nieodłącznym elementem konstrukcyjnym, ułatwiającym komunikację, jak również stanowiących funkcję  dekoracyjną, są schody. Do wyboru i koloru mamy schody jednobiegowe, dwubiegowe lub trzy, spiralne, zabiegowe bądź wachlarzowe… Dodatkowo istotną kwestią jest dobranie materiału, z którego zrobione są schody. Należy zastanowić się, czy będzie to lekka stalowa konstrukcja czy betonowy odlew, powstający już na etapie budowy murów.

Pozostawiając porady w zakresie budowy i konstrukcji schodów dla eksperta, dziś skupimy się na funkcji dekoracyjnej schodów. Analizując obecne trendy możemy wyciągnąć jeden wniosek: wnętrza zostały zdominowane przez  minimalizm i zabawę formą. Tę tendencję zauważa się również w projektach wewnętrznych schodów.

Każde schody, bez względu na rodzaj użytego do wykonania materiału, mogą być nowoczesne i minimalistyczne, pod warunkiem, że będzie to zgodne z zaprojektowanym już wnętrzem. Schody betonowe, doskonale pasują zarówno do surowych wnętrz, jak i bardziej standardowych aranżacji. Na ogół wykańczane są drewnem lub płytkami, jednak dla miłośników chłodnych i surowych przestrzeni, po odpowiedniej impregnacji, można pozostawić końcowy efekt przypominający beton. W przypadku, gdy miejsce przeznaczone na schody jest bardzo ograniczone, należy wybrać schody spiralne. Najczęściej schody te sprawiają wrażenie unoszących się wręcz w powietrzu. Dobrym przykładem połączenia tradycji z elegancją są drewniane schody spiralne. Jeżeli jednak nie przypadło nam do gustu, ani ocieplające wizerunek drewno, ani zimny beton, do wyboru pozostaje jeszcze jedna konstrukcja schodów wewnętrznych – stal. Ażurowe, stalowe schody sprawiają, że dom jest bardziej przestronny, a przestrzeń poukładana i geometryczna.

Dodatkowo każdy rodzaj schodów może być wykończony szklaną lub metalową oszczędną w formie balustradą, która nadaje im wyrafinowania i poczucia lekkości. Z wizualnego punktu widzenia doskonale prezentują się również schody bez balustrad, niestety są mniej wygodne jeśli chodzi o użytkowanie.

Podsumowując, kiedy projektujemy schody jesteśmy zależni od trzech czynników: naszej wyobraźni, możliwości konstrukcyjno-przestrzennych oraz kwestii finansowych, jak powszechnie wiadomo schody, nawet te minimalistyczne w formie, nie są tanią zabawą.

Źródło zdjęć: Pinterest

1

 

245